Czy Bóg opuścił Jezusa?

Artykuł w serii: Pytania i odpowiedzi - pytanie 6. Dwóch Ewangelistów — Mateusz i Marek — zanotowało pewne wydarzenie, które od stuleci sprawia problemy interpretacyjne, szczególnie wtedy, gdy zostanie wyrwane z kontekstu całej Biblii. Zacytujmy odpowiedni fragment z Ewangelii według Mateusza:(Mat 27:33-46) 33 [...] przyszli na miejsce zwane Golgotą, czyli Miejscem Czaszki; [...] 35 A gdy go [Jezusa — red.] ukrzyżowali [...] 36 [...] siedząc, tam go pilnowali. [...] 46 Około godziny dziewiątej Jezus zawołał donośnym głosem: Eli,…
Czytaj całość

Dlaczego studiujemy Biblię?

Po pierwsze, ze względu na jej autora Często słyszymy, że Bóg jest Stwórcą, Odkupicielem, Pasterzem, Sędzią itd. Jest to oczywiście prawdą. Ale jest jeden fakt, który prawie zawsze jest pomijany na listach boskich atrybutów. Tą zapomnianą rzeczą jest fakt, że Bóg napisał księgę, bezcenną księgę, którą jest Biblia. (2 Tm 3:16) Całe Pismo jest natchnione przez Boga i pożyteczne do nauki, do strofowania, do poprawiania, do wychowywania w sprawiedliwości; Podobno najmilszą rzeczą, jaką można powiedzieć autorowi, jest:…
Czytaj całość

Język Biblii Króla Jakuba

Szanowni Czytelnicy,Czy kiedykolwiek próbowaliście czytać Biblię w anglojęzycznym przekładzie Króla Jakuba z 1611 roku (King James Bible, nazywaną czasem Authorised Version), ale jej język wydawał się wam zbyt trudny? Trafialiście na zupełnie niezrozumiałe słowa lub zwroty, których nie dało się znaleźć w podręcznym słowniku? Albo czasowniki o nieznanych współczesnemu językowi, trudnych do wymówienia, końcówkach, czy też dziwne krótkie słówka, takie jak thy, sod albo wot? Podobne “problemy” wymieniają często językoznawcy, którzy twierdzą, że język Biblii Króla Jakuba jest niezrozumiały…
Czytaj całość

Czy są pozabiblijne źródła o Jezusie?

Artykuł w serii: Pytania i odpowiedzi - pytanie 5.Pytanie to, co prawda, nie dotyczy bezpośrednio Biblii, niemniej jednak uważamy, że warto na nie odpowiedzieć. Wciąż można spotkać się z opiniami, że tekst biblijny to głównie legendy i mity, a Nowy Testament zawiera sfabrykowane historie na potrzeby powstającej nowej, chrześcijańskiej religii.Zatem czy istnieją pozabiblijne źródła historyczne potwierdzające istnienie Jezusa? Odpowiedź jest krótka — tak, zachowały się takie dokumenty. Wymienimy autorów tych pism chronologicznie, wraz z odpowiednimi cytatami.Thallus — historyk samarytański…
Czytaj całość

Czy Ateńczycy byli religijni czy zabobonni?

Artykuł w serii: Pytania i odpowiedzi - pytanie 4. W 17 rozdziale Dziejów Apostolskich Łukasz opisuje, jak Paweł na ateńskim Areopagu przemawiał do greckich filozofów zaciekawionych głoszoną przez niego „nową nauką”:(Dz 17:16–22) 16 A gdy Paweł czekał na nich w Atenach, burzył się w duchu na widok miasta oddanego bałwochwalstwu. 17 Rozprawiał więc w synagodze z Żydami i ludźmi pobożnymi [gr. sebomenois] oraz codziennie na rynku ze wszystkimi, których spotkał. 18 Wtedy niektórzy z filozofów (…) 19 Zabrali…
Czytaj całość